Helfenburk

Nadmořská výška:
683 m n.m.
Souřadnice WGS-84:
xxx

Zřícenina hradu 19 km na východ od Vacova (6 km západně od Bavorova), na jižním krajním bodu zalesněného hřbetu Mlaka, na skalách tvořených žulou, v Bavorovské vrchovině.
Hrad byl zbudován ke správě bavorovského panství, ke stavbě dostali Rožmberkové povolení od Karla IV. r. 1355. První stavební etapa dokončena patrně již r. 1369, druhá spadá ještě do konce 14. stol., přestavba do konce 15. stol.; opevnění rozšířeno a zmodernizováno asi za známého válečníka Václava Vlčka z Čenova mezi I. 1477 - 83. Koncem 16. stol. hrad opuštěn.

Hrad měl se severním a jižním předhradím zhruba tvar kruhu. Celek byl obehnán ještě příkopem a vysokým valem.

Věžovitou branou (se sedilemi po stranách průjezdu a s padacím mostem) se vstupovalo na severní předhradí (vstupní část hradu, zv. t. dolní ohrada) z konce 14. stol. Na jeho východní straně, vl. od brány, tři pozdně gotické půlválcové bašty pro menší děla z 15. stol.

Ze severního předhradí se šlo dále příhradkem, který patřil k nejstarším částem hradu. Vstup do něho chránil úzký parkán, založený na skalním stupni (takže se k bráně jezdilo patrné po padacím mostě) a masivní okrouhlá věž, (zastávala ještě funkci, jakou mívaly věže ve 13. stol.). Její horní slabší část byla přístupná patrně z paláce po padacím mostku, druhé patro s dřevěným prevétem a většími okny sloužilo pravděpodobně za obydlí pověžného. Na východní nároží v sousedství třetí dělové bašty, kde byl terén nepřístupný, stála již jen menší strážní věž.

Z příhrádku vedla na další jižní předhradí věžovitá, dovnitř otevřená brána. Ještě koncem 14. stol. byla doplněna nekrytým předbraním, ukončeným cimbuřím, se sedilemi v průjezdu. Dva padací mosty předbraní (menší pro pěší) se vytahovaly protizávažími v šachtách pod podlahou.

K ochraně zadního, jižního předhradí (zv. t. horní ohrada), rozkládajícího se nad prudkými svahy, stačila jednoduchá hradba. Měla cihelné cimbuří a později k ní byly přistavěny hospodářské budovy. Z tohoto předhradí šla na již. straně výpadní branka, chráněná skalnatým svahem a srubem na okružním valu.

Přes parkán se z jižního předhradí vcházelo do vlastního hradu, jenž zaujímal nejvyšší část skalnatého příčného hřbetu.

Uspořádání hradního jádra ukazuje český hradní typ 14 stol.: dvě rovnoběžná palácová křídla svírala nádvoří (začíná vývoj směřující později k zámku). Paláce byly věžovité o dvou patrech, v každém podlaží dvě plochostropé místnosti, oddělené příčnou zdí; velká okna členily kamenné kříže (zbytek ostění má profilaci jako okna ve velké karlštejnské věži). Nejvýpravnější byla místnost v 1. patře východního křídla s táflováním, patrně hradní kaple. Křídla byla původně spojena dřevěnými pavlačemi, krátce po dostavbě hradu nahrazenými v přízemí plochostropým arkádovým loubím, nad nímž šla uzavřená chodba se sedátky ve výklencích oken. Chodba druhého patra pochází patrně z doby přestavby hradu v 15. stol.

Rozhled: jz. Boubín; již. Libín; vých. Českobudějovická pánev. Okolí Helfenburku je zachyceno v románu Bohumila Havlasy Tiché vody.


Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 19. srpna 2000 Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související odkazy:

Rozhledny na Šumavě
Helfenburk - zamky-hrady.cz