Prachatice


Nadmořská výška:
560 m n.m.
Souřadnice WGS-84:
xxx


PRACHATICE, okresní město (10 000 obyv.), 24 km jz. od Vacova, v kotlině obklopené kopci Prachatické hornatiny, pod Liblínem.
Prachatice vyrostly při jedné z větví Zlaté stezky. Od druhé poloviny 11. století patřily vyšehradské kapitule. Se zvyšujícím se ruchem na Zlaté stezce se původní poloha města ukázala jako nevyhovující, na konci 13. století bylo tedy opodál založeno město nové. V r. 1323 udělil Jan Lucemburský Prachaticím městská práva, město bohatlo díky obchodu s bavorskou solí. V r. 1420 město dobyli husité pod vedením Jana Žižky z Trocnova, pobořili část hradeb a město vypálili. V 15. a 16. století byly Prachatice postupně majetkem Jana Smila z Křemže, Pernštejnů a Rožmberků. V 16. století byla doba největšího rozkvětu Prachatic, tehdy byly přestavěny a vyzdobeny v renesančním stylu všechny významnější budovy ve městě. Kromě výnosného obchodu se solí město bohatlo i díky významným trhům, měšťané chovali ryby ve vlastních rybnících, provozovali sladovny, vyráběli pálenku, vařili pivo atd. V r. 1601 Petr Vok z Rožmberka prodal Prachatice císaři Rudolfu II., který je povýšil na královské město. Za účast na protihabsburském povstání však měšťané Prachatic brzy přišli o svá privilegia i o majetek, včetně privilegia obchodu se solí. Tuto výsadu získali zpět až v době, kdy už obchod s bavorskou solí slábl a v r. 1692 byl zakázán. Význam Prachatic od té doby upadal, vážnou ranou byl i velký požár v r. 1832, který poškodil 137 domů. Tehdy již město bylo majetkem Schwarzenberků, kteří je zdědili po rodu Eggenberků, vlastnících Prachatice od r. 1620.

Dnes jsou Prachatice městskou památkovou rezervací se 110 památkově chráněnými objekty, převážně renesančními domy, ale i církevními a fortifikačními památkami.

Středem Prachatic je náměstí s renesančními měšťanskými domy. Stará radnice (č.p. 1) je z r. 1571, několikrát byla přestavována. Tuto dvoupatrovou budovu zdobí městský znak nad portálem a především bohaté sgrafito po celém průčelí, provedené technikou chiaroscuro (tj. proškrabáváním v tmavé horní vrstvě omítky do světlé podkladové vrstvy). Sousední Nová radnice je novorenesanční stavba z r. 1903 s hranolovou věží. Z dalších domů na náměstí stojí za pozornost zejména Sytrův dům (č.p. 13) zdobený rozeklanou atikou, ornamentálními sgrafity a malbami alegorických postav a českých panovníků. V domě dnes sídlí Prachatické muzeum. Rumpálův dům (č.p. 41) je jednopatrový, s podloubím na kamenných pilířích, bohatě zdobený sgrafity s bitevními výjevy. Bozkovského dům (č.p. 45) je pozdně gotický, přestavěný renesančně, zdobený sgrafitovými psaníčky. Nárožní Knížecí dům (č.p. 169) je také původně gotický, renesančně přestavěný jako rožmberský palác. Na boční fasádě je sgrafitová výzdoba. Z dalších domů na náměstí stojí za zmínku domy č.p. 37 a 38, č.p. 46-50. Uprostřed náměstí je kašna se sochou Spravedlnosti z r. 1583.

Krásné renesanční domy lze nalézt i v přilehlých ulicích, zvláště v ulici Kostelní (č.p. 31 a 32), Křišťanově (č.p. 62-65), Husově (č.p. 71), Horní (č.p. 130, 135-137, 148, 154, 161), Věžní (č.p. 61) nebo na Kostelním náměstí (č.p. 28, č.p. 29 – Literátská škola s atikou a cimbuřím, fasáda s psaníčkovými a figurálními sgrafity).

Z církevních památek je nejvýznamnější kostel sv. Jakuba, založený v první polovině 14. století. Z této doby pochází obvodové zdivo trojlodí, presbytář a částečně i dvojice věží. V letech 1410-1513 byl kostel přestavován. Interiér má pozdně gotickou hvězdovou klenbu, předsíň klenbu síťovou. Výzdoba je velmi umělecky hodnotná.

Prachatice měly dvojité hradby, zachovala se část vnějšího hradebního pásu. Dolní čili Písecká brána se skládá ze dvou bran za sebou. Vnitřní brána je starší, z konce 15. století, vnější brána je zdobená renesanční atikou s cimbuřím, sgrafito znázorňuje rožmberského jezdce a rožmberské růže. Zachovalo se také několik bašt, nejlépe dochovaná je bašta Helvít s šindelovou střechou.


Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 19. srpna 2000 Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související odkazy:

Jižní Čechy - Prachatice
Město Prachatice
Zámky, hrady - Prachatice