Po stopách zaniklých vsí


Strážný - Světlé Hory - Žďárek - Knížecí Pláně -
varianta A)  - Bučina
Délka trasy: 19 km
Turistické značky: žlutá - červená
varianta B)  -  Svinná Lada, Chalupská slať
Délka trasy: 24 km
Turistické značky: žlutá - červená - žlutá - zelená

Doporučené spojení: (léto 2001, všední den):
tam: autobus Vacov 6.25 - Vimperk 7.15
Vimperk 7.40 - Strážný 8.25
zpět: varianta A/:
autobus Kvilda, Bučina 14.45  - Kvilda 15.00  (ekobus)
Kvilda 15.35  - Zdíkov 16.08
Zdíkov 16.39  - Vacov 16.50
varianta B/:
autobus Borová Lada, Svinná Lada 15.53 - Vimperk 16.25
1/ Vimperk 16.25  -  Vacov 16.50
2/  Vimperk 16.30  -  Vacov 17.00



Ve Strážném se od autobusové zastávky vrátíme na hlavní silnici, po které se vydáme směrem k hraničnímu přechodu. Za mostem přes říčku Častá se dáme po žluté vpravo do lesa a k rozcestí Na kapličce. Pokračujeme po červené, celá cesta po této značce vede ve stopách zaniklých vsí a osad. Světlé Hory, Žďárek, Stodůlky, Knížecí Pláně, Chaloupky a Bučina doplatily na svou polohu v hraničním pásmu. Byly vysídleny a srovnány se zemí, pouze tu a tam lze dnes vidět nízké kamenné zídky, pozůstatky domů, či zplanělé ovocné stromy. Cesta je v první části v důsledku lesních prací dosti nepohodlná (hrubý štěrk), jde však jen o krátký úsek. Vyjdeme z lesa do míst, kde jsou na svazích pozůstatky vesnice Horní Světlé Hory. Dolů se kopce svažují k údolí říčky Řasnice, na protějším svahu vidíme bavorské horské středisko. Cesta se změní v lesní silničku, procházíme kolem veliké zbořené budovy a pokračujeme hezkou, opuštěnou krajinou. Na rozcestí Nad Točnou červená značka zahýbá vlevo k nevelké slati a poté stoupá po úbočí Žďárecké hory (1065 m n.m.) do míst bývalé dřevařské osady Žďárek. Příjemná vyhlídková cesta vede dále po rovině, vpravo se rozprostírá vrchovištní rašeliniště Žďárecká slať, vlevo cedule upozorňují na blízkost státní hranice, které se pěšina dotýká v místě, kde přecházíme Červený potok. Stoupáme na rozlehlé, mírně zvlněné pláně, krajina jeví známky někdejšího obdělávání, dnes se sem vrací pastva. Po červené značce tak přicházíme na Knížecí Pláně, kde bývala dosti významná obec, založená v r. 1792 knížetem Schwarzenbergem. V místě, kde býval kostel, je dnes vztyčen veliký dřevěný kříž, za křížem byl obnoven starý hřbitov. Z Knížecích Plání i cestou na Bučinu bývají za dobré viditelnosti vidět Alpy (Dachstein).
Varianta A) Z Knížecích Plání pokračujeme stále po červené, hezkou pěšinou stoupáme k informačnímu středisku NP Šumava na Bučině, odkud se dáme vpravo k zastávce ekobusu.
Varianta B) Z Knížecích Plání scházíme po žluté k Bukové slati, poté mírným stoupáním procházíme hezkým lesem a sejdeme k silnici. Po ní se dáme vlevo spolu se zelenou značkou, po mostě přejdeme Teplou Vltavu a dojdeme na Svinná Lada k autobusové zastávce. Tam zelená zahýbá ze silnice vpravo, je tu informační středisko NP Šumava a povalový chodníček nás provádí mezi klečí a břízami Chalupské slati. Chodníček končí u 1,3 ha velkého rašelinného jezírka s ostrůvky vyčnívajícími nad hladinu. Z tohoto krásného místa se vrátíme k autobusové zastávce.
Knížecí Pláně
Žďárecká slať


Zpět na hlavní stránku

Copyright © 8. července 2000 Miloš Vondruška. Design by Webmaster