Zajímavá místa od A do Z


ANTÝGL - Bývalý královácký dvorec z 18. století, který si zachoval všechny charakteristické prvky typické šumavské architektury (šindelové střechy, dřevěné štíty, zvonička). Dvorec se skládá z vlastní chalupy, podružského domku, stodoly a kaple. Dnes slouží jako ubytovací zařízení, v jeho těsném sousedství je u Vydry autokempink. V letech 1523 - 1815 byla na Antýglu malá sklárna na výrobu dutého skla a pateříků. Název Antýgl vznikl z toho, že sklárna měla zpočátku jen jednu pánev - ein Tiegel. Vzdálenost od Vacova 17 km.

BOUBÍN - prales a přírodní rezervace, hora Boubín 1362 m n.m. Vzdálenost od Vacova 18 km.

BŘEZNÍK - Široké údolí v nadmořské výšce 1133 m, při soutoku Luzenského a Březnického potoka, s výhledem na Luzný. Před několika lety údolí zasáhla kůrovcová kalamita. Patří k nejdeštivějším místům na Šumavě.

BUČINA - Kdysi nejvýše položená osada na Šumavě (1162 m n.m.), založená v polovině 18. století u bavorské hranice. Mezi obyvateli měli drtivou převahu Němci, po jejich vysídlení po válce obec zanikla. Dnes hraniční přechod do Německa pro pěší a cyklisty. Informační středisko Národního parku Šumava. Za jasného počasí výhled na Alpy.

ČERNÉ a ČERTOVO JEZERO - ledovcová jezera, přírodní rezervace

ČEŇKOVA PILA -  Místo soutoku Vydry a Křemelné. Je zde největší vodní elektrárna západních Čech. Vodní elektrárna je technická památka. Vzdálenost od Vacova je 15 km.

FILIPOVA HUŤ - Horská obec roztroušená po rozlehlých pláních, v nadmořské výšce 1080 - 1140 m. Vznikla v r. 1785 při sklářské huti na duté sklo, pojmenována byla podle majitele panství Filipa Kinského. Po zániku sklárny dřevařská osada. Zachovalo se několik typických šumavských chalup s polovalbovými střechami. V okolí slatě, vyhlídka na Roklan.

HELFENBURG - zříceniny hradu založeného r: 1335. Vzdálenost od Vacova je 19 km

HORSKÁ KVILDA - Horská obec roztroušená po rozlehlých pláních, v okolí jsou tzv. sejpy z dávného rýžování zlata. Poblíž, u mostu přes Hamerský potok, bývala osada Vydří Most. Vzdálenost od Vacova je 14 km

CHALUPSKÁ SLAŤ - Vrchovištní rašeliniště s největším rašelinným jezírkem v Čechách (1,3 ha), k němuž vede po povalovém chodníčku naučná ministezka (260 m). V dřívějších dobách bylo rašeliniště značně narušeno těžbou rašeliny, která tu dosahuje hloubky až 7 m. Mezi typickým rostlinstvem slatí se tu vyskytuje borovice blatka, bříza pýřitá a suchopýr pochvatý, vzácně i masožravá rosnatka okrouhlolistá.

CHURÁŇOV - Vrch ( 1119 m n.m.) a roztroušená horská obec (Zadov), známé turistické a lyžařské středisko, řada penzionů a hotelů. Východisko turistických značek, naučná stezka, bývalý skokanský můstek přeměněný na vyhlídkovou věž. Meteorologická stanice. Krásný výhled na Stašsko, Javorník a za dobré viditelnosti daleko do Čech (včetně JE Temelín na obzoru). Vzdálenost od Vacova 10 km.

JAVORNÍK - Vrch (1066 m n.m.) a horská obec, rozložená po jeho svazích, oblíbené turistické a lyžařské středisko. Krásný výhled na Šumavu i na Stašsko. Nad obcí rotundová kaple sv. Antonína, na vrcholu Javorníku rozhledna z r. 1938, která je však dnes obklopena vzrostlými stromy a není otevřena. V době tzv. protektorátu Čechy a Morava byl Javorník naší  nejvyšší horou, hranice probíhala těsně za rozhlednou. Vzdálenost od Vacova 6 km.

JEZERNÍ SLAŤ - Patří mezi největší vrchovištní rašeliniště (120 ha), maximální hloubka rašeliny je tu 7,5 m, do r. 1934 byla těžena. Mezi rostlinstvem je tu bříza zakrslá, kleč, borovice blatka, mrazové formy smrku a další obvyklé rostliny slatí - suchopýr, vlochyně, klikva žoravina aj. Po povalovém chodníčku naučné ministezky lze dojít jen na okraj slatě nebo ji přehlédnout z nízké dvoupatrové vyhlídkové věže, kde jsou umístěny i naučné tabule. Vzdálenost od Vacova je 14 km.

KAŠPERK - Gotický hrad, postavený za Karla IV. k ochraně zemských hranic a obchodních stezek. Vzdálenost od Vacova 11 km.

KAŠPERSKÉ HORY - Městečko, vzniklé jako hornická osada v 13. stol. V minulosti bohaté s doly na zlato, při výnosné obchodní stezce. Vzdálenost od Vacova 12 km.

KNÍŽECÍ PLÁNĚ - Bývalá dosti velká obec (Fürstenhut), založená v r. 1792 knížetem Schwarzenbergem. Kolem r. 1820 tu žilo přes 500 obyvatel, byl tu mlýn, pila, hostinec, stanoviště hraniční stráže, od r. 1830 tu byl zřízen hřbitov, v r. 1864 postaven novogotický kostel a později fara. Od r. 1902 tu byl obecní úřad a od r. 1930 i pošta. Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno a po r. 1950 obec zcela zanikla, srovnána se zemí. V r. 1992 byl obnoven starý hřbitov se zbytky náhrobních kamenů a na místě kostela vztyčen veliký dřevěný kříž. Je zde také pomník padlým z 1. světové války a zbytky schwarzenberského znaku. Křižovatka turistických cest, za dobré viditelnosti  je odtud možno dohlédnout až na Alpy (Dachstein).

KRATOCHVÍLE - Renesanční zámek ze 16. století. Muzeum loutkového a kresleného filmu. Vzdálenost od Vacova 32 km.

KVILDA - Horská obec, nejvýše položená obec v Čechách. Vzdálenost od Vacova 16 km.

MEZILESNÍ SLAŤ - Vrchovištní rašeliniště, součást komplexu Horskokvildských slatí. Vodu z Mezilesní slatě odvádí jednak Hamerský potok do Vydry, jednak druhou stranou Losenice do Otavy. Vzdálenost od Vacova 16 km

MODRAVA - Horská obec rozložená v nadmořské výšce 980 m, rekreační středisko. Od r. 1827 se tu zpracovávalo rezonanční dřevo na výrobu hudebních nástrojů, z těchto dob tu zůstala velká Bienertova pila se zvoničkou a šindelovými střechami na břehu Roklanského potoka. Na opačné straně Modravy je na svahu tzv. Klostermannova chata, kterou v r. 1924 vystavěl Klub českých turistů. Některá další modravská stavení nesou prvky typické šumavské architektury. Vzdálenost od Vacova 20 km

MODRAVSKÉ SLATĚ - největší a nejlépe zachovalý komplex vrchovištních rašelinišť na Šumavě, klidové území, kam je zakázán vstup. Vyplňují plochý terén v nadmořské výšce 1000-1100 m, tvořený kyselým žulovým nebo rulovým podkladem. Mnohé z nich jsou „živé“, narůstají klenbovitě směrem vzhůru, rozrůstají se i do stran. Směrem dolů probíhá rašelinění, hloubka rašeliny tu dosahuje až 8 m. Svou pramennou oblast tu má řada potoků (Javoří, Roklanský, Březnický, Slatinný), je zde i mnoho jezírek (na Rokytecké slati kolem 70). Klidové území zahrnuje Mlynářskou, Rokyteckou, Rybárenskou, Javoří, Roklanskou, Šáreckou, Novohuťskou, Cikánskou a Hraniční slať. Vzdálenost od Vacova 22 km

POLEDNÍK - Nově otevřená rozhledna, která nabízí jeden z nejhezčích pohledů na Šumavu. Vzdálenost od Vacova je 24 km

PRACHATICE - okresní město, městská památková rezervace se 110 památkově chráněnými objekty, převážně renesančními domy. Vzdálenost od Vacova 24 km.

PRAMEN VLTAVY - V nadmořské výšce 1172 m na svahu Černé hory pramení Teplá Vltava. Na prameni je vytvořena studánka obehnaná chodníčkem, na místě bývalé chaty Klubu českých turistů z r. 1922, v šedesátých letech zlikvidované, jsou dnes stoly s lavicemi. V okolí je rozvodnicové rašeliniště, které částečně napájí Teplou Vltavu, částečně Reschbach, který patří do povodí Dunaje. Teplá Vltava se až po soutok s Vltavským potokem (Malou Vltavou) u Borových Lad označuje na některých mapách jako Černý potok. Se Studenou Vltavou, pramenící v Bavorsku, se stéká poblíž Černého Kříže, u údolního rašeliniště Mrtvý luh. Vzdálenost od Vacova 23 km.

RABÍ - zřícenina hradu ze 14. století. Vzdálenost od Vacova 30 km.

SEDLO u Albrechtic - Druhé nejvýše položené laténské hradiště v Čechách. Vzdálenost od Vacova 14 km.

SRNÍ - Horská obec. Vzdálenost od Vacova 18 km.

STACHY - podhorské městečko s rezervací hřibů kolodějů na náměstí. Vzdálenost od Vacova 6 km.

STRAKONICE - okresní historické město, hrad ze 13. stol., v létě ve městě mezinárodní dudácké slavnosti. Vzdálenost od Vacova 24 km.

STRÁŽNÝ - Obec založená původně při obchodní stezce z Bavorska do Strakonic, kterou chránil nedaleký hrad Kunžvart. Už v r. 1833 tudy procházela mezinárodní silnice z Prahy do Pasova. Hraniční přechod do Německa se všemi dnešními průvodními jevy - množství stánků, noční kluby atd.

SUŠICE - historické gotické město založ. v 9. stol.Vzdálenost od Vacova 17 km.

TŘÍJEZERNÍ SLAŤ – menší vrchovištní rašeliniště se třemi jezírky a typickým rostlinstvem jako jsou rašeliníky, suchopýr, klikva, vlochyně, kyhanka sivolistá, rosnatka okrouhlolistá, bříza trpasličí a borovice kleč. Ve vodě jezírek se vyskytuje několik druhů znakoplavek, nad jezírky poletuje mnoho vážek. Slatí prochází po povalovém chodníčku 200 m dlouhá naučná ministezka.

ÚBISLAV - Vesnička pod Javorníkem, několik typických šumavských chalup s polovalbovými střechami. Ve vsi je unikátní tzv. kohoutí kříž, lidový krucifix zdobený nástroji Kristova umučení a řemeslným nářadím, dříve typický pro vesnice Stašska. Podobný kříž, původem z Nicova, je umístěn za kostelem v Kašperských Horách.Vzdálenost od Vacova 5 km.

VELHARTICE - hrad ze 14. stol., obnovený v 17. stol. Bušek z Velhartic, známý z Nerudovy Romance o Karlu IV. Vzdálenost od Vacova 26 km.

VCHYNICKO-TETOVSKÝ PLAVEBNÍ KANÁL - Umělý vodní tok 20 km jv. od Vacova, postavený v l. 1799-1800 schwanzenberským inženýrem Josefem Rosenauerem.Vzdálenost od Vacova 20 km.

VIMPERK - Město v údolí říčky Volyňky, při silnici k hraničnímu přechodu Strážný. Vzdálenost od Vacova 12 km.

VYDRA - Krásná horská říčka, vzniká soutokem Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka na Modravě, pod Antýglem protéká sevřeným údolím a u Čeňkovy Pily se z ní po soutoku s říčkou Křemelná stává Otava. V balvanitém korytě Vydry vznikají četné peřeje a kaskády, na některých místech jsou v řečišti tzv. obří hrnce, které vznikly za zvýšeného stavu vody, kdy vodní víry pomocí unášeného písku a kamínků vymílaly otvory v žulových balvanech. V kaňonovitém údolí mezi Čeňkovou pilou a Antýglem sleduje její tok naučná stezka Povydří.

ZDÍKOV -

ŽELEZNÁ RUDA - Hraniční horské městečko s barokním kostelem. Vzdálenost od Vacova 34 km.


Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 22. srpna 1998 Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související odkazy:

Města od A zo Z
Hrady, zámky, zříceniny od A do Z
Přírodní krásy od A do Z
Rozhledny od A do Z
Technické památky od A do Z
Jezera na Šumavě
Kopce na Šumavě
Naučné stezky
Počasí na Šumavě
Lyžařský areál Zadov