Javorník


 
Javorník - obec
Nadmořská výška:
960 m n.m.
Souřadnice WGS-84:
N: X° 04’ 00”
E: 13° 47’ 00”
Javorník - hora
Nadmořská výška:
1065,7 m n.m.
Souřadnice WGS-84:
N: X° 04’ 00”
E: 13° 47’ 00”


Vrch (1066 m n.m.) a horská obec (960 m.n.m), rozložená po jeho svazích, oblíbené turistické a lyžařské středisko.

Z vrchu je krásný výhled na Šumavu. Kruhový výhled umožňuje na jihozápad pohled na šumavský hřeben s Pancířem, dvouvrcholovým Ostrým, Velkým Javorem a Roklanem. Jižním směrem se otevírá výhled na Stašsko a Churáňov, severovýchodně je vidět Libín nad Prachaticemi a část Českobudějovické pánve. Na severovýchodním svahu Javorníka se rozkládá kamenné moře.
Javorník byl prvně osídlen již kolem roku 1624. Tehdy, na místě dnešní osady, kdysi patřící ke královácké rychě ve Stachách vznikla sklárna. Pozůstatky z této činnosti můžeme dnes spatřit již jen v podobě štol na těžbu křemene pod vrcholem Javorníku, ve kterých se těžil křemen pro sklářské hutě (Bockbastlova huť v Javorné a huť na starém Brunstu). V době tzv. protektorátu Čechy a Morava byl Javorník naší  nejvyšší horou, hranice probíhala těsně za rozhlednou.

V obci se nachází několik horských roubených stavení, v parčíku pomník šumavského spisovatele Karla Klostermanna. Nad obcí rotundová kaple sv. Antonína  z r 1939.

Na jihovýchodních svazích na louce nad vsí talířový vlek Metaspart TLV 7,5 dlouhý 500m, s kapacitou 450 osob/h. Nenáročný terén.
Přístup na vrchol je po žluté a modré turistické značce z obce Javorník. Na vrchu u rozhledny začíná Naučná stezka Javorník (která nikoho nic nenaučí neb nezbylo na naučné vývěsky) se dvěma okruhy (7 a 11 km).



Rozhledna na vrcholu Javorníku  má podobu symbolické obranné věže a nese jméno Karla Klostermanna. Byla postavena r. 1938 dle projektu Karla Houry za pouhé dva měsíce. Téměř celé století se odsud dala přehlédnoutmu celá Šumava. Jako nejvyšší vrchol žďánovské vrchoviny Javorník leží přímo v centru Šumavy a jeho rozhledna nám umožňovala kruhový rozhled nejen po Šumavě, ale i po části jejího podhůří, zejména pak po hraničním  hřebenu od severozápadního Ostrého, přes Jezerní stěnu, Polomy, Žďánidla, Poledník, bavorský Javor, Falkenstein, Roklan, naši Černou horu a dále až po jihovýchodní Třístoličník, Knížecí stolec a Kleť v  Blanském lese. Dnes však je obklopena vzrostlými stromy a není otevřena.
  Pokud se přesto chceme kochat pohledem z výšky, vedle rozhledny je příhradový stožár, na který se dá bez problému vylézt (samozřejmě, že na vlastní nebezpečí).


Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 19. srpna 2000, Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související odkazy:

Rozhledny na Šumavě
Rekonstrukce rozhledny
Výlet na Javorník http://www.turistika.cz/vylety/klostermannova-rozhledna-javornik--1