CHURÁŇOV - Vrch ( 1119 m n.m.) a roztroušená horská obec (Zadov), známé turistické a lyžařské středisko, řada penzionů a hotelů. Východisko turistických značek, naučná stezka, bývalý skokanský můstek přeměněný na vyhlídkovou věž. Meteorologická stanice. Krásný výhled na Stašsko, Javorník a za dobré viditelnosti daleko do Čech (včetně JE Temelín na obzoru). Vzdálenost od Vacova 12 km.
JAVORNÍK Vrch (1066 m n.m.) a horská obec, rozložená po jeho svazích, oblíbené turistické a lyžařské středisko. Krásný výhled na Šumavu i na Stašsko. Nad obcí rotundová kaple sv. Antonína, na vrcholu Javorníku rozhledna z r. 1938, která je však dnes obklopena vzrostlými stromy a není otevřena. V době tzv. protektorátu Čechy a Morava byl Javorník naší nejvyšší horou, hranice probíhala těsně za rozhlednou. Vzdálenost od Vacova 6 km.
JEZERNÍ SLAŤ Patří mezi největší vrchovištní rašeliniště (120 ha), maximální hloubka rašeliny je tu 7,5 m, do r. 1934 byla těžena. Mezi rostlinstvem je tu bříza zakrslá, kleč, borovice blatka, mrazové formy smrku a další obvyklé rostliny slatí suchopýr, vlochyně, klikva žoravina aj. Po povalovém chodníčku naučné ministezky lze dojít jen na okraj slatě nebo ji přehlédnout z nízké dvoupatrové vyhlídkové věže, kde jsou umístěny i naučné tabule. Vzdálenost od Vacova je 14 km.
LIBÍN -
MOUŘENEC -
OSTRÝ -
PANCÍŘ -
POLEDNÍK -
SVATOBOR -
PRAMEN VLTAVY V nadmořské
výšce 1172 m na svahu Černé hory pramení Teplá Vltava. Na prameni je vytvořena
studánka obehnaná chodníčkem, na místě bývalé chaty Klubu českých turistů
z r. 1922, v šedesátých letech zlikvidované, jsou dnes stoly s lavicemi.
V okolí je rozvodnicové rašeliniště, které částečně napájí Teplou Vltavu,
částečně Reschbach, který patří do povodí Dunaje. Teplá Vltava se až po
soutok s Vltavským potokem (Malou Vltavou) u Borových Lad označuje na některých
mapách jako Černý potok. Se Studenou Vltavou, pramenící v Bavorsku, se
stéká poblíž Černého Kříže, u údolního rašeliniště Mrtvý luh. Vzdálenost
od Vacova 16 km.
![]() |
|
![]() |