Obří hrad

Nadmořská výška:
1010 m n.m.
Souřadnice WGS-84:
N: X° 04’ 00”
E: 13° 47’ 00”


OBŘÍ HRAD je nejvýše položené pravěké hradiště v Čechách, 10 km vvj. od Vacova, 1,5 km nad osadou Popelná, velmi dobře zachované, na hřebenu zvaném Valy (1010 m), obepnuté prudkými svahy nad levým břehem údolí Losenice, na okraji Šumavských plání.
Obří hrad - keltské hradiště

Jedna z laténských pevností z 2.pol. prvního tisíciletí před Kr., která patřila do tzv. věnecké skupiny; zatím neurčeno, zda patří začátku laténu nebo době pozdně laténské (pravděpodobněji).
Hradiště se skládalo z akropole (170 m dlouhé), chráněné dvěma valy a na sv. srázy a z předhradí (délka přes 200 m, šířka 85 m), které se napojovalo na akropoli na jihu a bylo obehnáno valem. Valy kamenné, 2 m široké, oboustranně lícované, využívaly i rulových skalek a byly zvýšeny dřevěnými palisádami. Pravděpodobná poloha bran: první na jihu, druhá na severu předhradí; od ní příchod mezi valy k třetí bráně (na západní straně), do akropole (v místech této brány stopy základů hradebních věží). Pramen vody byl pravděpodobné v proláklině na východní straně předhradí.
Hradiště (skryto v lesích) patrně sloužilo jako refugium (útočištné hradiště) pro široké okolí; názor, že bylo vybudováno k ochraně keltských rýžovišť zlata na Losenici se opouští (rýžování zlata Kelty na Losenici nedoloženo).
Při Losenici, přímo pod hradištěm, je bývalý mlýn a pila, rázovitá šumavská stavba, dnes upravená na objekt podnikové rekreace. Mlýn patřil vsi Popelná, z níž zůstalo jen několik stavení ve stráni.
V údolí Losenice provázejí její romantický tok rýžovnické sejpy.



Pověst: Na Obřím hradě žilo v blahobytu devět obrů. Jeden chudý krejčík, který nemohl uživit deset hladových krků, se za nimi vypravil s žádostí o pomoc. Obři ho vyslechli a namísto pomoci nešťastníka svrhli do hlubiny. Jeden z obrů pak za zoufalcem odhodil hroudu. Krejčík hrůzný pád přežil a když se probral, našel onu hroudu - byl to obrovský kus zlata. Krejčík měl do smrti vystaráno, ale nenašel se odvážlivec, který by následoval jeho příkladu. Ostatně obři se ze svého hradu dávno odstěhovali. Někteří se usadili na jiných méně známých kopcích v okolí, většina z nich pak zamířila do Alp. Vypráví se jen o rekvizitách připomínajících nadpřirozené bytosti. Na svazích Valů prý lidé před lety vykopali obrovskou kost, která dlouho sloužila jako lávka přes Losenici...

Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 19. srpna 2000, Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související odkazy:

Obří hrad je stále opředen tajemstvím
Šumava od A do Z
Rozhledny na Šumavě