Jezera na Šumavě


Všechna jezera jsou ledovcového původu a vznikla v poledové době odtátím ledovce. Většinou mají mohutnou karovou stěnu a zachovalou čelní hráz - morénu. V okolí jezer roste jedinečná flóra. Podívejme se na jednotlivá jezera tak, jak leží od severu k jihu.

ČERNÉ JEZERO - (18,4 ha, 1008 m n.m., hloubka 40 m) Největší České ledovcové jezero s jedinečnou jezerní stěnou vysokou 330 metrů. V roce 1929 - 1930 zde byla zbudována první naše přečerpávací elektrárna. V roce 1965 na dně jezera byly objeveny písemnosti berlínského říšského bezpečnostního úřadu. Na břehu stávala turistická chata.

ČERTOVO JEZERO - (10,3 ha, 1030 m n m., hloubka 37 m) V sedle mezi Černým a Čertovo jezerem vede hlavní evropské rozvodí Černého a Severního moře.

JEZERO LAKA - (2,8 ha, 1085 m n.m., hloubka 4 m) Je nejvýše položené šumavské jezero s plovoucími ostrůvky, které se ovšem pohybují jen nepatrně. Pomalu zarůstá vegetací a postupně se přemění na rašelinový močál. Na břehu dříve stávala budova pohraniční stráže.

PRÁŠILSKÉ JEZERO - (3,7 ha, 1079 m n.m., hloubka 15 m) Leží na sv. svahu hory Poledník. V okolí jezera je dnes silné narušený lesní porost. Na břehu stojí pomníček studenta medicíny O. Koreise, který v roce 1927 v jezeře utonul. V roce 1988 při průzkumu dna objevena přídavná palivová nádrž německého letadla ze 2. světové války, ale podrobnosti o této události nejsou zatím známy.

PLEŠNÉ JEZERO - (7,5 ha, 1090 m n.m., hloubka 18 m) V 300 m vysoké jezerní stěně stojí pomník šumavského spisovatele a básníka Adalberta Stiftera. Od pomníku nádherný pohled na jezero. U jezera byla uměle zvýšena čelní moréna asi o 1 metr.Takto zadržovaná voda sloužila v případě potřeby k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu. Na břehu stávala turistická chata později přeměněná na budovu pohraniční stráže. Ta vyhořela a i po nové stavbě zde dnes stěží najdeme památku.

VELKÉ JAVORSKÉ JEZERO - (Grosser Arbersee, 4,5 ha, 934 m n.m., hloubka 15 m)
Jelikož leží u hlavní silnice je patrně nejnavštěvovanějším jezerem v Bavorském lese a na Šumavě vůbec. Na břehu stojí restaurace a je tam půjčovna loděk.

MALÉ JAVORSKÉ JEZERO - (Kleiner Arbersee, 9 ha, 918 m n.m., hloubka 10 m)
Leží stejně jako jeho větší jmenovec pod vrcholem Velkého Javoru. Na jezeře plavou rašelinné ostrůvky, které svým odtržením od břehu zvětšily více než dvojnásobně plochu jezera z původních 4 ha.

ROKLANSKÉ JEZERO - (Rachelsee, 3,7 ha, 1071 m, hloubka 14 m) Je opředeno mnoha pověstmi. Nad ním stojí dřevěná kaplička.

VODNÍ NÁDRŽ LIPNO (Lipenská přehrada) - Tato stavba s největší vodní plochou v Čechách (cca 4800 ha) byla vybudována v letech 1950 - 1959. Sypaná zpevňovaná hráz dosahuje výšky 25 m a délky 275 m. Umělé jezero měří na délku 42 km a v nejširším místě dosahuje úctyhodných 16 km. V hrázi se nalézá podzemní vodní elektrárna s dvěma Francisovými turbínami. Elektrárna slouží k vyrovnávání energetických špiček. U Vyššího Brodu stojí vyrovnávací nádrž Lipno II s vodní elektrárnou s Kaplanovou turbínou. Oblast Lipna patří k hojně navštěvovaným rekreačním oblastem. Hladinu jezera brázdí lodě sezónní plavby a v několika místech fungují i převory.


Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 19. srpna 2000 Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související odkazy:

Šumava od A do Z
Města od A zo Z
Hrady, zámky, zříceniny od A do Z
Přírodní krásy od A do Z
Rozhledny od A do Z
Technické památky od A do Z
Jezera na Šumavě
Kopce na Šumavě