Trasa č. 1

Stachy - Úbislav - Královský kámen - Javorník - Vacov
Turistické značky: červená - modrá
Délka trasy: 16,5 km
Spojení na výchozí místo: (léto 2002, všední den):
autobus Vacov 8.40 - Stachy 8.53
Trasu zahájíme ve Stachách na náměstí, jehož zvláštností je mykologická rezervace. Na rozsáhlé travnaté ploše tu každoročně rostou desítky hřibů kolodějů, pečlivě označovaných cedulkami s čísly. Poprvé vyrostly hřiby na náměstí v r. 1961, kdy sem bylo spolu se zeminou z nedaleké stavby přeneseno podhoubí. Původně tu rostl hřib smrkový, který však vlivem prostředí později zmutoval na současný druh. Skladba stromů v parku na náměstí nemá příliš lesní charakter, převažují tu lípy, z jehličnanů najdeme kromě smrků i stříbrnou jedli.

Od rozcestníku se vydáme po červené značce nad Stachy k lesu a mírně zvlněným terénem přes Suchý vrch do Úbislavi. Uprostřed vsi je tzv. kohoutí kříž, jeden z mála zachovaných lidových křížů Stašska, zdobených nástroji Kristova umučení a řemeslným nářadím. Byl několikrát opravován, naposled v r. 2000, kdy byl zároveň přenesen od potoka do parčíku na návsi. Pokračujeme dále po červené, za Úbislaví je u cesty mohutný chráněný buk, asi 200 let starý.

Úsek od Úbislavi na Královský kámen je jediné náročnější stoupání této trasy, cesta vede střídavě lesem i horskými loukami. Pohledu z rozcestí Krásná vyhlídka dominuje vrch Boubín. Po červené dojdeme až na zalesněný Královský kámen (1058 m n.m.), na jehož vrcholu jsou mohutné bloky skal, rozrušené do podoby tzv. mrazového srubu. Je to následek mrazového zvětrávání v ledových dobách, kdy naše území nebylo sice (až na menší části) pokryto ledovcem, ale klimatické podmínky tu byly velmi drsné. V teplejších obdobích pronikala voda do puklin v horninách, kde při ochlazení mrzla v led, pevná kompaktní skála byla pak opakovaným působením ledu postupně trhána. Mrazových srubů, skalních bloků se svislými, několik metrů vysokými stěnami, pod nimiž jsou napadány oddělené balvany, je na Šumavě více.

Pokračujeme doprava po modré značce, podél cesty vedou místy pobořené nízké zídky, někdejší hranice pozemků. Lesem dojdeme ke kamenné rozhledně na vrcholu Javorníku (1066 m n.m.). Javorník byl vždy místem s jedinečným rozhledem, odkud bylo možno uvidět velkou část Šumavy. Už v r.1914 bylo z podnětu spisovatele Karla Klostermanna uvažováno o stavbě rozhledny, úmysl však zmařila 1. světová válka. V období mezi oběma válkami byly snahy o stavbu rozhledny obnoveny a v r.1938 byla za pouhé 3 měsíce vystavěna kamenná věž čtvercového půdorysu. Na jejích zdech jsou vytesána jména všech, kdo se o její stavbu zasloužili. Rozhledna sloužila několik desetiletí, postupně však do její výšky dorostly okolní stromy a rozhledna sama značně zchátrala, takže v posledních letech již musela být uzavřena. V r. 2001 byl pro její obnovu založen Nadační fond Karla Klostermanna, shromažďující finanční prostředky na přístavbu rozhledny. V září 2002 se přistoupilo k rekonstrukci, takže se opět můžeme těšit na krásný kruhový výhled na Šumavu i její podhůří.

Od rozhledny klesáme po modré značce k opravené rotundové kapličce sv. Antonína z r. 1939, odkud bývá také krásný rozhled, a k silnici do obce Javorník. Modrá značka nás vede zprvu doleva a po lesní cestě pak klesá vpravo směrem k Vacovu. Z lesa vyjdeme do hezkého údolí s několika staveními v Milíkově a po široké cestě, později silničce mezi chatami, se vrátíme do Vacova.


Zpět na hlavní stránku

Copyright © 8. ledna 2003 Miloš Vondruška. Design by Webmaster