Trasa č. 14

Albrechtice - Sedlo - Kašperk - Pustý Hrádek - Ždánov - Královský kámen - Javorník - Vacov
Turistické značky: neznačená cesta - červená - žlutá - červená - zelená - modrá
Délka trasy: 26 km
Spojení na výchozí místo: (léto 2002, všední den):
autobus Vacov 7.31 - Kašperské Hory 8.15, Kašperské Hory 8.25 - Sušice, nábřeží 8.50, Sušice, nábřeží 9.50 - Sušice, Albrechtice 10.00
V Sušici využijeme čas na procházku po městě, Muzeum Šumavy si však necháme na jinou příležitost, protože jeho zajímavé expozice, zejména historie sirkařství, si zaslouží delší pozornost. Autobusem si pak nadjedeme úsek červené značky ze Sušice na Albrechtec, který kromě výhledu na město ze Žižkova vrchu nic zvláštního nenabízí a vede nepříliš hezkou krajinou. <> V Albrechticích od autobusové zastávky pokračujeme po silnici kousek kupředu a brzy uvidíme po pravé straně malý kostelík. Vydáme se po cestě doprava a dojdeme kolem několika stavení osady Albrechtec k jednomu z nejstarších kostelů v Pošumaví. Byl založen už ve 12. století, jeho dnešní podoba je raně gotická s románskými prvky. Od kostelíku pokračujeme po cestě dál a vzápětí dojdeme k rozcestníku, kde se setkáme s červenou značkou.

Po červené stoupáme celkem zvolna, ke konci je stoupání poněkud prudší. Přicházíme na vrch Sedlo, kde jsou pozůstatky pravěkého hradiště. Kolem poloviny 1. tisíciletí př. n. l. ho založili Keltové, kteří tu četná přirozená skaliska propojili kamennými valy. Hradiště pravděpodobně střežilo keltská rýžoviště zlata v Pootaví. Později, v 9.-10. století, hradiště využili i Slované. Dnes je pro laika nesnadné poznat, co je uměle navršený val a co jen skála, je to však v každém případě krásné místo a za dobré viditelnosti je ze srázných skal široký rozhled, můžeme vidět i Velký Javor v bavorské části Šumavy. Přímo proti Sedlu vidíme hrad Kašperk.

Ze Sedla pokračujeme po červené dále, cesta zprvu velmi prudce klesá mezi kameny a obnaženými kořeny stromů, poté jde krátký úsek doprava po silničce, z níž brzy odbočí vlevo a dosti dlouho stoupá lesem. Poslední úsek cesty před Kašperkem již jdeme víceméně po rovině, u Nového Dvora přejdeme na žlutou značku, která nás dovede ke hradu Kašperk. Na jeho první nádvoří je vstup volný, dál bychom si museli počkat na organizovanou prohlídku. Z Kašperka vystoupáme po žluté na Pustý Hrádek, bývalou předsunutou baštu Kašperka. Z hrádku nezůstalo téměř nic, po výstupu však budeme odměněni výhledem nejen na blízký Kašperk, ale i do širokého okolí.

Z Pustého Hrádku pokračujeme po žluté na osadu Žlíbek, kde se opět napojíme na červenou značku a po široké cestě se vydáme doprava. Přetneme silnici a pokračujeme hezkou krajinou s občasnými výhledy. Procházíme loukami a krásnými lesy přes bývalou osadu Ždánov na úbočí stejnojmenného vrchu, z níž kromě zachovalé myslivny zůstaly jen trosky zbořených domů, zarůstající vegetací. Mírné stoupání se střídá s rovinatým terénem, procházíme kolem opravené kapličky sv. Jana a krátkým, poněkud prudším výstupem přicházíme na Královský kámen, kde jsou velké skály, které byly v době ledové rozrušeny vodou a mrazem do podoby tzv. mrazového srubu.

Stále po červené prudce klesáme pěšinou na širokou cestu, která nás dovede na Krásnou vyhlídku, rozlehlou louku s výhledem na Boubín. Pokračujeme po zelené a mírným stoupáním lesem přicházíme do obce Javorník, odkud je další hezký výhled. U silnice si všimneme zachovalé roubené chaloupky, vlevo ve svahu bíle svítí opravená rotundová kaplička sv. Antonína. Přejdeme obec a na jejím konci se napojíme na modrou značku, která vede krátce po silnici doleva, hned za hřištěm však uhýbá vpravo do lesů. Po široké lesní cestě pak stále klesáme do údolí, v němž je několik chalup osady Milíkov, po silničce mezi chatami nás pak modrá značka dovede až do Vacova.

Pozn: Trasu je možno výrazně zkrátit z hradu Kašperka po zelené značce do Kašperských Hor, není to však příliš hezká cesta.

Návrat: autobus Kašperské Hory 15.44 - Nicov 15.53, Nicov 16.08 -Vacov 16.25


Zpět na hlavní stránku

Copyright © 8. ledna 2003 Miloš Vondruška. Design by Webmaster