Trasa č. 15

Kubova Huť - Boubín - Boubínské jezírko - Idina Pila - Zátoň
Turistické značky: modrá - zelená - naučná stezka - zelená
Délka trasy: 16 km
Spojení na výchozí místo: (léto 2002, všední den):
autobus Vacov 6.25 - Vimperk 7.15, Vimperk 7.40 - Kubova Huť 7.57
Od autobusové zastávky na Kubově Huti přejdeme silnici a sejdeme k nádraží, kde začíná modrá turistická značka. Po ní budeme stoupat do lesů nad Kubovu Huť. Cesta vede stále lesem, dílčí výhledy do kraje se otevírají jen výjimečně. Ve vyšších polohách lesní půdu hustě zarůstají statné trsy trávy, což působí na pohled velmi pěkně, tráva však brání uchycení mladých semenáčků a tím zmlazení lesa. Výstup je asi na dvou místech dosti prudký, jinak celkem pozvolný, avšak neustálý. Boubín, viditelný z mnoha míst Šumavy, působí z dálky jako docela mohutná hora, a se svými 1362 m n.m. je také druhou nejvyšší horou české části Šumavy.

V místě, kde se stýkala tři polesí, je trojhranný obelisk, věnovaný někdejšímu knížecímu nadlesnímu Josefu Johnovi, který se v 19. století zasadil u majitele panství, knížete Schwarzenberga, o zřízení rezervace Boubínský prales. Od Johnova kamene už není daleko na vrchol Boubína, který je ovšem také zalesněný a výhled se z něj otevírá pouze na východ. Na vrcholu Boubína je další obelisk, připomínající kardinála Friedricha von Schwarzenberg, jehož výstup na Boubín v r. 1867 byl považován za mimořádný chodecký výkon.

Z vrcholu klesáme stále po modré značce k rozcestí Na křížkách, kam zasahuje svým cípem i velmi rozsáhlá obora, v níž je chována jelení zvěř. Do obory je v době jelení říje (září a říjen) a v červnu vstup zakázán, přestože jinak tudy vede i červená turistická značka. My na rozcestí odbočíme vpravo po zelené značce, vedoucí po staré Lukenské cestě a dojdeme k bývalému a nyní obnovenému loveckému zámečku. Informační tabule přibližuje jeho historii, z terasy je výhled na vzdálený hřeben Trojmezí. Pokračujeme po zelené dále a všímáme si charakteru lesů, dost odlišného od lesů Šumavských Plání. Zelená značka se mění v pěšinu, která nás zavede do poněkud hůře schůdných mokřin, aby se pak napojila na širokou zpevněnou cestu. Po ní se dáme doleva spolu s naučnou stezkou vedoucí kolem plotu rezervace Boubínský prales.

Rezervaci založil už v r. 1858 kníže Schwarzenberg, od té doby je les ponechán přirozenému vývoji, bez zásahů člověka. Oplocení bylo nutno zřídit v letech 1965-1966 kvůli jelenům, kteří do pralesa pronikali a okusem ničili mladé stromky do té míry, že se prales nemohl vůbec zmlazovat. Do pralesa byl dříve volný přístup, který byl v r.1967 omezen prohlídkovou trasou. Desítky tisíc návštěvníků ročně však sešlapávaly půdu, kopaly do trouchnivějících padlých kmenů a odnášely si na památku různé přírodniny. Pád známého "krále smrků" zavinilo sešlapání půdy v jeho okolí, obnažené a hnilobou napadené kořeny pak nevydržely nápor vichřice v r. 1970. Byl vysoký 57,2 m a dosáhl stáří 440 let. Později byla vytvořena nová, kratičká trasa vedoucí jen k padlému "králi smrků", škody turistikou byly ale tak značné, že musel být vstup zcela zakázán a od r.1979 vede naučná stezka pouze po obvodu rezervace. Tabule informují mimo jiné o zvláštnostech a deformacích zdejších stromů. Projdeme pouze část naučné stezky, to však postačí, abychom si udělali celkový obraz. Pro toho, kdo má o Boubínském pralese představu z obvyklých fotografií, bude pohled přes plot do pralesa asi zklamáním. Na první pohled se příliš neliší od lesa okolního, i mimo oplocení můžeme vidět stromy s chůdovými kořeny, nádory na kmenech, pahýly porostlé choroši... Snad jen podrost vypadá za plotem neprostupněji.

Po naučné stezce sejdeme k Boubínskému jezírku, nádrži, která kdysi sloužila k zadržování vody pro plavení dřeva na Kaplickém potoce. Ve vhodnou dobu se voda do potoka vypustila a takto zvětšený proud strhával klády ke sklárně v Lenoře. Od jezírka pokračujeme pohodlnou cestou po rovině, zelená značka nás vyvede z lesa k Idině Pile, kde je zřízeno informační středisko NP Šumava a dále ke trati, kterou sleduje až k malé železniční stanici Zátoň. Jízda malým motoráčkem bude příjemným zakončením cesty, kterou pak můžeme završit ještě procházkou po Vimperku.

Návrat: vlak Zátoň 14.03 - Vimperk 14.47, autobus Vimperk 15.40 - Vacov 16.25 nebo vlak Zátoň 14.59 - Vimperk 15.42, Vimperk 16.25 - Vacov 16.50


Zpět na hlavní stránku

Copyright © 8. ledna 2003 Miloš Vondruška. Design by Webmaster