Trasa č. 4

Churáňov - Zlatá Studna - U Daniela - Horská Kvilda - Zhůří - Zlatá Studna - Churáňov
Turistické značky: žlutá - modrá - zelená - žlutá - modrá
Délka trasy: 19 km
Spojení na výchozí místo: (léto 2002, všední den):
autobus Vacov 8:40 - Stachy 8:53, Stachy 9:10 - Stachy, Zadov, Churáňov hotel 9:30
Od rozcestníku za hotelem Churáňov (viz trasa č. 3) vystoupáme pěšinou ke Sporthotelu Olympia na silničku, po které se dáme doleva. (Cestu si můžeme zkrátit, pokračujeme-li po silnici od autobusové zastávky stále kupředu.) Dáme se doleva po žluté značce, která brzy ze silničky odbočí vpravo do lesa. Lesní cestou přijdeme k rašeliništi Malý Polec, které vzhledem k blízkosti turistického a hlavně lyžařského centra na Churáňově je jedním z nejvíce ohrožených živých rašelinišť na Šumavě. Žlutá značka vede těsně kolem něj, zpravidla je však nutno z podmáčené cesty sejít do lesa, a to nejen u samotného rašeliniště, ale i značný úsek cesty za ním. Brzy se však na rozcestí Pod Churáňovským vrchem napojíme na pevnou, modře značenou cestu. Modrá značka nás po rovině dovede na Mezilesní slať, rozsáhlé vrchovištní rašeliniště, kde z pramínků vzniká říčka Losenice. Dojdeme k rozcestí na Zlatou Studnu, kde v 19. století bývala sklářská huť. Pokračujeme stále po modré hezkým lesem, až vyjdeme na rozlehlé pláně, po nichž jsou řídce roztroušeny chalupy Horské Kvildy, k nimž v poslední době přibylo podél silnice několik nových objektů. Typickou siluetou v pozadí je hora Sokol (Antýgl). Na rozcestí U Daniela se modrá značka napojí na silnici, po které doprava stoupáme do hlavní části Horské Kvildy. Cestou můžeme i poblíž silnice vidět kolem potoků zvláštní kopečky, zvané sejpy, pozůstatky z dávného rýžování zlata.

Zlato se na Šumavě vyskytovalo především v oblasti Kašperskohorska a Hartmanicka, v podobě zlatonosných křemenných žil. Rudné žíly, které vznikly v hlubinách zemské kůry, se postupným zvětráváním hornin dostávaly blíže zemskému povrchu. Docházelo k vymývání zlata z těchto žil a jeho usazování při některých potocích a říčkách. Tam se po tisíciletí ukládal zlatý prach, zrnka i malé valounky zlata, kterých si pravěký člověk musel dříve či později všimnout. V povodí Otavy tak rýžovali zlato Keltové už 500 let př.n.l., po nich Slované a ještě ve 14. a 15. století pocházela značná část českého zlata z rýžování. Od 13. století se však zlato už dobývalo hlubinným dolováním, zejména v okolí Kašperských Hor.

Rýžováním bylo zlato snadno získatelné, proudem vody byly jednoduchou technikou oddělovány lehké zvětraliny od těžkých zrnek zlata. Stará rýžoviště dnes vyznačují sejpy (zvané také lidově hrůbata), kopečky navršené z potočních nánosů, kamenů a písku. Dávno jsou zarostlé travou, často na nich rostou i stromy, není však těžké je objevit. Mnohá z těchto míst jsou dnes i označována cedulemi jako archeologická a technická památka.

Na Horské Kvildě u rozcestníku se dáme vpravo po zelené značce směrem ke Zhůří. Přes louku a vřesoviště přejdeme do lesa, kde je cesta do lesa hluboko zaříznuta. Je to úvoz bývalé Zlaté stezky, po níž se do Čech dopravovala převážně sůl. Pěšina vyústí na silnici, na kraji lesa mineme rozcestí se žlutou značkou a dojdeme na Zhůří, do míst, odkud je krásný rozhled. Za dobré viditelnosti doporučujeme pokračovat po zelené, která tu ze silnice odbočí vpravo, a vystoupit na Huťskou horu (1187 m n.m.). Před sebou máme Malý a Velký Roklan, Poledník, krásné panorama šumavských hor pokračuje na obě strany. Vrátíme se stejnou cestou nebo po silničce kolem bývalé radarové stanice zpět na silnici a na rozcestí se žlutou značkou. Dál pokračujeme po žluté, lesem se vracíme na Zlatou Studnu a odtud po modré na Mezilesní slať.

Prakticky celá oblast mezi Zlatou Studnou, Zhůřím, Horskou Kvildou a dále sahající až k silnici z Kvildy na Pláně, byla vyhlášena jako klidové území Zhůřské a Horskokvildské slatě, tedy oblast vyžadující nejpřísnější ochranu, kde je zakázán vstup mimo turistické značené cesty.

Na Churáňov se vrátíme po modré, z lesa vyjdeme u meteorologické stanice. Značka nás dovede zpět k rozcestníku u hotelu Churáňov a autobusové zastávce.

Návrat:  Stachy, Zadov, Churáňov hotel 16.43 - Vacov 17.20


Zpět na hlavní stránku

Copyright © 8. ledna 2003 Miloš Vondruška. Design by Webmaster