Turistika na Šumavě a výlety do okolí Vacova

Vacov leží v krásném šumavském podhůří pod Javorníkem, v oblasti, která se vyznačuje čistým vzduchem a vysokou kvalitou životního prostředí vůbec. Krajina v nejbližším okolí je mírně kopcovitá, zemědělská půda se střídá s lesy, na dohled jsou kopce Javorník, Churáňov, Boubín a Mařský vrch. Vacov je klidné místo, ležící stranou nejnavštěvovanějších turistických středisek, přesto však je ideální vstupní branou výletů do velké části Šumavy, což umožňuje jeho poloha při silnici Strakonice - Churáňov.

Některé vzdálenosti: Churáňov - 10 km, Vimperk - 9 km, Kašperské Hory - 12 km, Modrava - 21 km, hraniční přechod Strážný - 30 km, Železná Ruda - 34 km.
Pěším turistům může posloužit autobusové spojení - linky na Churáňov, do Vimperka a do Kašperských Hor umožní přístup i do vzdálenějších míst celé části Šumavy od Strážného až po Prášily.

Vacov je střediskovou obcí pro několik malých vesniček, v některých z nich lze najít různé zajímavosti.

Trasy pro pěší turistiku - Jsou určeny těm, kdo mají rádi přírodu a rádi poznávají krajinu po vlastních nohou.
Některé trasy jsou sestaveny jako okruhy, z dalších lze jednoduchou úpravou okruhy udělat.
Při návrhu turistických tras jsme se snažili, aby se turista při výletech po Šumavě obešel bez auta. Proto jsou sestaveny tak, aby výchozí místo i návrat do Vacova byly dosažitelné autobusem. U některých tras jsou využívány linky ekologického autobusu NP Šumava, které jsou však v provozu pouze v létě. U tras je uvedeno spojení, platné pro léto 2002. Doporučujeme spojení ověřit v aktuálním jízdním řádu (u některých linek dochází během let k několikaminutovým změnám). Upozorňujeme, že navržené autobusové spojení při návratu ze vzdálenějších míst (např. Modravsko) bývá často jediné možné.
Trasy jsou vedeny většinou po značených turistických cestách nebo po silničkách, jejich náročnost je malá až střední. V popisu bývá uveden i typ cesty, stoupání apod. Popis tras jsme se snažili zpestřit různými zajímavostmi o šumavské přírodě nebo historii.

Trasy pro cykloturistiku - Cykloturistika zaznamenala v poslední době velký rozmach a stala se trendem aktivního trávení volného času a relaxace. Šumava je díky řadě silniček bez provozu rájem cykloturistů. Je zde možno jen tak si vyjet na krátkou projížďku do romantického zákoutí, nebo si naplánovat náročnou trasu. Ne náhodou z Vacova vybíhají čtyři cykloturistické trasy, které dále navazují na značenou síť cykloturistických tras.
Cyklotrasy jsme se snažili navrhnout jako okruhy, které většinou začínají a končí ve Vacově, k některým místům je ovšem výhodnější použít auto, či hromadný dopravní prostředek. Kola lze přepravovat ve vlacích, nebo cyklistům mohou posloužit ekologické autobusy. U každé cesty je uvedena náročnost a profil trati.
V některých případech jsou na Šumavě turistické cesty zároveň značenými cyklotrasami a je tedy nutná vzájemná tolerance.

Výletní cíle pro špatné počasí - Z Vacova je možno si udělat výlet na některý hrad či zámek nebo navštívit některé z historických měst v šumavském podhůří. Kromě zajímavé architektury v nich jsou i regionální muzea zaměřená zejména na šumavské sklářství. V dosahu do 40 km se tak nabízí řada výletů pro špatné počasí.

Výlety za hranice - Pobyt ve Vacově je možno zpestřit výletem do Německa. V dosahu jsou silniční hraniční přechody Strážný - Philippsreut (30 km) a Železná Ruda - Bayerisch Eisenstein (40 km), turistické hraniční přechody pro pěší a cyklisty Bučina - Finsterau a Prášily - Gsenget - Scheuereck. V létě je možno využít ekologického autobusu NP Šumava, linky Horská Kvilda - Kvilda - Bučina, na jehož některé spoje navazuje na hraničním přechodu Bučina linka německého Igel Bus do Finsterau.

Šumavská příroda - Jen málokde u nás zůstala tak velká oblast krásné, nezkažené přírody, jako na Šumavě. Čtyřicetileté uzavření velké části Šumavy jako hraničního pásma mělo i kladnou stránku - výrazné omezení lidské činnosti i cestovního ruchu přispělo k zachování přírodních hodnot. Dnes je toto území národním parkem. Velká část Šumavy je zalesněná, jsou zde však i horské louky, vřesem porostlé pláně, rašeliniště, krajina je protkána mnoha potůčky skrytými v trávě a spojujícími se v horské bystřiny.

Zajímavosti z historie Šumavy - V historii Šumavy a šumavského podhůří lze najít zajímavosti, které se obvykle nedostanou do učebnic dějepisu a přitom mohou přiblížit život v průběhu staletí víc než obvyklá historická data. Uvádíme zde zejména to, co nejvýrazněji přispělo k osídlování těchto oblastí.

Zajímavá místa od A do Z  - Abecední seznam zajímavých míst.


Zpět na hlavní stránku

Copyright (c) 5. srpna 2000 Miloš Vondruška. Design by Webmaster

Související odkazy:

Doporučené mapy
Města od A zo Z
Hrady, zámky, zříceniny od A do Z
Přírodní krásy od A do Z
Rozhledny od A do Z
Technické památky od A do Z
Počasí na Šumavě
Turistika na Šumavě